Hvad skal jeg bruge for at tage backup?

Hvis du “kun” har nogle få dokumenter og billeder på din computer, er der ikke behov for det store. Hvis du vil bruge et program til din backup – og det kan der være god mening i – så findes der forskellige programmer du kan benytte dig af. Nogle følger gratis med Windows, andre koster lidt at købe.

Programmernes virkemåde
Jeg skal nok fortælle om de enkelte programmer og deres virkemåde, når jeg kommer til det hen ad vejen, lige som jeg nok skal gøre mit bedste til at forklare hvad de enkelte ting betyder, men for lige at tage en kort gennemgang, så ridser jeg lige nogle af mulighederne op nedenfor og der kommer sikkert flere til efterhånden som jeg kommer igennem det.

Hvad kan jeg tage backup på
Det som du gemmer dine data på har en fælles betegnelse der hedder et “medie”. Der findes et væld af datamedier (medier til data) som du kan benytte. Et medie kan f.eks. være en harddisk, en diskette, en cd (en cd er ikke kun til musik), en dvd (en dvd er ikke kun til film), en USB-stick (de små hukommelses-“stænger” som man kan have i lommen), et hukommelseskort som du måske bruger til dit kamera, en ekstern harddisk, et bånd eller lignende. Du kan faktisk også benytte en iPod hvis du har sådan en.

Nogle datamedier, som f.eks. en diskette, har ikke den store kapacitet, så her kan det være svært at gemme filer (billeder, dokumenter m.v.) er store. Så hvis du ikke har noget der har mere kapacitet, så skal du nok ud at investere. De fleste computere i dag har det der hedder et USB stik som er en hukommelse. Hvis du har et hukommelseskort til dit kamera, kan du også bruge det til backup. De findes i mange variationer.

Forskellige metoder
Der er mange måder du kan tage backup på. Enten kan du kopiere filerne én for én til et andet medie, eller du kan bruge et program. Et program kan enten kopiere enkelte filer efter dit valg, enkelte mapper eller kopiere et helt drev (f.eks. hele C:). Der findes også programmer der er meget smartere, som jeg også vil beskrive nogen af hen ad vejen, men her er vi ude i de mere avancerede løsninger, som du måske også kan have glæde af.

Skriv et svar

Udfyld dine oplysninger nedenfor eller klik på et ikon for at logge ind:

WordPress.com Logo

Du kommenterer med din WordPress.com konto. Log Out /  Skift )

Facebook photo

Du kommenterer med din Facebook konto. Log Out /  Skift )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.